Historia szkoły

Wprowadzenie reformy oświaty przyniosły wiele zmian. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dźwirzynie po ukończeniu klasy VI, musieliby dojeżdżać do Gimnazjum w Kołobrzegu. rodzice bardzo chcieli, aby ich dzieci pozostały w szkole w dźwirzynie, gdzie panuje atmosfera przyjazna dziecku. Dzieci w małej szkole nie sa narażone na niebezpieczeństwa, jakie mogą ich spotkać w dużych szkołach, gdzie są anonimowe. Jednak było za mało uczniów, aby powstało publiczne gimnazjum, czyli zespół szkół. Rodzice i część nauczycieli postanowili zawiązać Dźwirzyńskie Towarzystwo Oświatowe, dzięki któremu powstało Społeczne Gimnazjum w Dźwirzynie. Prezesem Towarzystwa została Barbara Solik - mieszkanka Dźwirzyna, z zawodu psycholog, rodzic naszego ucznia ze Szkoły Podstawowej. Przez pierwsze dwa lata dyrektorem szkoły był Jerzy Stawniak. Od roku szkolnego 2001/2002 dyrektorem jest pani Elżbieta Korżel.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Społeczne Gimnazjum w Dźwirzynie mieszczą się w tym samym budynku. Współpraca między szkołami układa się bardzo dobrze. Większość imprez organizujemy wspólnie. W szkole panuje niepowtarzalna atmosfera i wszyscy czują się w niej bezpiecznie, czego dowodem są wyniki ankiet. Współpracujemy z Wójtem Gminy Kołobrzeg, który zwraca pieniądze za dojazdy dzieci z Grzybowa. Wystąpiliśmy do gminy, aby nasza szkoła była szkołą publiczną, jednak z uwagi na to, że mamy za mało uczniów, jest to w chwili obecnej niemożliwe. Promujemy szkołą w środowisku lokalnym poprzez stronę internetową i organizowanie wielu imprez. Cieszy nas, że do szkoły przybywa coraz więcej uczniów z sąsiedniego Grzybowa. Rodzice są zadowoleni ze szkoły i poziomu nauczania. Mamy ciekawą ofertę edukacyjną - nauka dwóch języków obcych, liczne koła zainteresowań, zajęcia sportowe na jednym z najlepszych w powiecie kompleksie sportowym.